Logo Fałków Gmina

News

News zdjęcie id 208

Noc Świętojańska w Starzechowicach

30.06.2019

W niedzielę 23 czerwca 2019 r. w Starzechowicach odbyła się Noc Świętojańska pod hasłem „Wianki na św. Jana i cuda…, więc zabawa ludowa nam się uda”. Do tego pięknego obyczaju, obchodzonego w tradycji ludowej w wieczór i noc wigilii święta Jana Chrzciciela, nawiązano w tym miejscu po długiej przerwie, bowiem ostatnia i zarazem druga z kolei impreza o podobnej formule odbyła się w 2014 roku.

Zabawa rozpoczęła się o godz. 17.00 przy lokalnym stawie. Jak na tradycję świętojańską przystało, zasadniczym jej elementem było wypuszczanie uwitych wianków do wody. Dzień wcześniej zorganizowane zostały warsztaty z wyplatania wianków, gdzie oprócz pomocy w zaplataniu, odbyła się pogadanka na temat korzeni, obyczajów i obrzędów Nocy Świętojańskiej, wprowadzająca w atmosferę następnego dnia. Wcześniej odbyło się wspólne zbieranie potrzebnych kwiatów i ziół.

Zwieńczeniem warsztatów był rozstrzygnięty w niedzielę konkurs na najpiękniejszy wianek. Licznie zgromadzone dziewczęta znakomicie prezentowały się  w pełnej krasie uplecionych wianków. Wybór najpiękniejszego był bardzo trudny. Wyłoniono trzy zwyciężczynie. Wszystkie uczestniczki otrzymały słodkie upominki.

Sielska atmosfera wianków udzieliła się wielu obecnym,  nie tylko dziewczętom biorącym udział w konkursie.

Dalsza część imprezy odbyła się przy remizie OSP, gdzie muzycznie zaprezentował się zespół Sound Fusion z Łodzi. Zważywszy na charakter muzyki występującego zespołu, można rzec, iż zabawa odbyła się nie tylko w stylu ludowym, ale i rockowym. Występ zachwycił wielu zgromadzonych miłośników tego gatunku muzycznego.

Dla zgromadzonych mieszkańców przygotowano poczęstunek. W degustacji znalazły się wypieczony w piecu kugiel, ciasta oraz śledzie w pięciu smakach.

Kolejnym tradycyjnym punktem imprezy były rozpalone ogniska, przy których wspólnie pieczono kiełbaski.


Wszystko te elementy stworzyły atmosferę wspólnoty, radości, przypominając sceny z polskiej literatury, słowem: „wsi spokojna, wsi wesoła”. Dopełnieniem udanej zabawy była znakomita pogoda, która zainaugurowała rozpoczęte lato i wakacje. Bezpieczeństwa strzegli obecni podczas imprezy strażacy OSP Starzechowice i OSP Fałków.

W programie zabawy znalazły się również konkurencje rodzinne z nagrodami zorganizowane przy okazji obchodzonego w tym dniu święta ojca.

Atmosfera wydarzenia była niezwykle integrująca, gromadziła bowiem liczną grupę mieszkańców sołectwa Starzechowice, miejscowości ościennych oraz gości.

Należy też podkreślić, że uroczystość zaszczycili swą obecnością wójt Gminy Fałków Pan Henryk Konieczny oraz przewodniczący Rady Gminy  –  Pan Piotr Gonerka.

Uczennice Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Fałkowie, chętnie włączające się w zmagania konkursowe, mogła podziwiać obecna podczas zabawy zastępca dyrektora PSP w Fałkowie – Pani Agnieszka Lipska. Na spotkanie przybył również jeden z nowo wybranych radnych powiatowych – Pan Michał Cichocki.

 

Dodać trzeba, iż impreza odbyła się dzięki wsparciu finansowemu gminy, za co organizatorzy kierują serdeczne wyrazy wdzięczności!

Podziękowania skierować trzeba również dla pozostałych sponsorów, którymi byli Filip Danielak oraz Lech Nocuń – właściciele firmy Ambasada śledzia z Krakowa, którzy ufundowali część poczęstunku degustacyjnego – śledzie w pięciu smakach. Dla wszystkich 25 uczestniczek konkursu na najpiękniejszy wianek, upominki w postaci czekoladek Merci, ufundował obecny na imprezie radny Rady Powiatu Koneckiego – Pan Michał Cichocki.

Z pewnością licznie zgromadzeni, świetnie bawiący się mieszkańcy Starzechowic
i okolicznych miejscowości byli żywym dowodem na to, iż warto, aby w małych społecznościach organizowane były tego typu wydarzenia.  Wydarzenie mocno zintegrowało lokalną społeczność i daje nadzieję na poszerzenie współpracy mieszkańców w przyszłych inicjatywach. Impreza w opinii świętujących była bardzo udana. Jak wspominali, oczekują oni, iż Noc Świętojańska w Starzechowicach na trwałe wpisze się w kalendarz gminnych wydarzeń rozrywkowych.

A zatem do zobaczenia – miejmy nadzieję – za rok i co rok w Starzechowicach!

 

Tekst: Agnieszka Zenka-Zganiacz

Organizatorzy:

Radna Rady Gminy okręgu Starzechowice – Agnieszka Zenka-Zganiacz

Sołtys Sołectwa Starzechowice – Justyna Szokalska

Barbara Kolasińska-Danielak – mieszkanka Rudziska

OSP Starzechowice, wsparcie – OSP Fałków

Wójt gminy zaprasza

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.