Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Co to jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej i jaki ma cel?
Cel: wsparcie realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego 2020 oraz jakości powietrza.Plany gospodarki niskoemisyjnej mają m.in. przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.
- - redukcji emisji gazów cieplarnianych,
- - zwiększenia udziału energii pochodzącej z źródeł odnawialnych,
- - redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej,
- - a także do poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu i realizowane są programy (naprawcze) ochrony powietrza (POP) oraz plany działań krótkoterminowych (PDK).
Założenia Planu
Plany są finansowane z Funduszu Spójności.
Beneficjentami są Jednostki Samorządu Terytorialnego lub Związki Gmin.
Zakres działań obejmuje szczebel gminy/gmin, całość obszaru geograficznego gminy/gmin,
Plan koncentruje się na działaniach niskoemisyjnych i efektywnie wykorzystujących zasoby, w tym na poprawie efektywności energetycznej, wykorzystaniu OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Czyli koncentruje się na wszystkich działaniach mających na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do powietrza w tym pyłów (PM2,5, PM10), dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz emisji dwutlenku węgla, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu.
W realizację planu są zaangażowane podmioty będące producentami i/lub odbiorcami energii (z wyjątkiem instalacji objętych systemem EU ETS) ze szczególnym uwzględnieniem działań w sektorze publicznym. Ponadto plan obejmuje obszary, w których władze lokalne mają wpływ na zużycie energii w perspektywie długoterminowej (w tym planowanie przestrzenne).
PGN zakłada również podjęcie działań mających na celu wspieranie produktów i usług efektywnych energetycznie (np. zamówienia publiczne) oraz podjęcie działań mających wpływ na zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii (współpraca z mieszkańcami i zainteresowanymi stronami, działania edukacyjne).
Każdy Plan Gospodarki Niskoemisyjnej powinien wykazywać spójność z nowotworzonymi bądź aktualizowanymi założeniami do planów zaopatrzenia w ciepło, chłód i energię elektryczną bądź paliwa gazowe (lub założeniami do tych planów) i programami ochrony powietrza.
Po co gminie Plan Gospodarki Niskoemisyjnej?
Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej pozwala gminie pozyskać fundusze unijne w latach 2014-2020.
Z zapisów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynika, że gminy które opracowały PGN, czyli gminy posiadające dokumenty strategiczne w zakresie ograniczenia niskiej emisji mogą się ubiegać o udział w programach, których celem jest pozyskanie dofinansowania na działania takie jak:
- termomodernizacje budynków
- wdrażanie Odnawialnych Źródeł Energii
-modernizacja oświetlenia ulicznego
- działania z zakresu modernizacji transportu publicznego (zmniejszające emisję)
Skąd biorą się proponowane w Planie działania?
Na potrzeby planu zostaje stworzona baza inwentaryzacji CO2, gazów i pyłów na terenie gminy. Obejmuje ona inwentaryzację emisji z budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych, emisję pochodzącą z transportu, oraz przemysł i usługi.
Na podstawie analizy zebranych danych zostają zidentyfikowane obszary problemowe w gminie, oraz zostają zaproponowane działania krótko/średnio i długookresowe (na cały okres objęty planem), które mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza. Zadania te są spójne z innymi strategicznymi dokumentami gminy takimi jak np. Plan Zagospodarowania Przestrzennego, Wieloletni Plan Inwestycyjny, Strategie Rozwoju, Programy Ochrony Powietrza.
Jak będą monitorowane zaplanowane w Planie działania?
Monitoring zaplanowanych działań będzie obejmował:
- - poziom redukcji emisji CO2 w stosunku do lat poprzednich (1990 bądź innego możliwego do inwentaryzacji),
- - poziom redukcji zużycia energii finalnej w stosunku do przyjętego roku bazowego,
- - udział zużytej energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Prośba do mieszkańców o wypełnienie ankiety Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Drogi Mieszkańcu i Przedsiębiorco!
Gmina Fałków przystąpiła do opracowania
Planu Gospodarki Niskoemisyjnej.
WAŻNE: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) jest niezbędnym dokumentem do pozyskania finansowania inwestycji w latach 2014-2020 (zarówno dla Gminy , osób prywatnych jak i Przedsiębiorców działających na terenie Gminy) np. termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego, wymiany starych kotłów węglowych oraz innych dziedzin funkcjonowania gminy, jej mieszkańców i przedsiębiorców.
PLAN GOSPODARKI NISKOEMISYJNEJ (PGN) to dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego tj. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii, tworzony na podstawie przeprowadzonej ankietyzacji wśród mieszkańców i przedsiębiorców z terenu gminy.
Aby jak najlepiej rozpoznać i zdiagnozować potrzeby naszej Gminy w zakresie modernizacji źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynków przekazujemy Państwu krótką ankietę z prośbą o jej wypełnienie i przekazanie, niezależnie od chęci uczestnictwa w przyszłych potencjalnych Programach wdrażanych przez Gminę. Wypełnienie ankiety nie jest żadnym wiążącym zobowiązaniem z Państwa strony, natomiast stanowi ważną informację dla nas o możliwościach dalszej poprawy jakości powietrza w naszej Gminie.
Zapewniamy anonimowość wszystkim uczestnikom badania, a przekazane przez Państwa dane będą traktowane jako poufne.
Wypełnioną ankietę można wypełnić elektronicznie lub ręcznie, złożyć w Urzędzie Gminy w sekretariacie lub przesłać drogą elektroniczną na adres: gmina.falkow@wp.pl w terminie do 05.08.2016
Więcej informacji: Paweł Pękala - tel: 44 7873535
Dziękujemy Państwu za pomoc w opracowaniu Planu.
Do pobrania: